Dajte “zbohom” zápche

zapcha

Patríte k tým, ktorí dôverne poznajú problém so zápchou? Nie ste v tom sami, pretože zápcha trápi veľkú časť populácie a postihuje ľudí všetkých vekových kategórií.

Zápchou nazývame poruchu vyprázdňovania hrubého čreva. Prejavuje sa nepravidelným, často namáhavým a bolestivým vyprázdňovaním a veľmi tvrdou stolicou. O zápche ako zdravotnom probléme hovoríme, ak k vyprázdňovaniu hrubého čreva dochádza menej ako trikrát do týždňa, alebo medzi 2 stolicami prejde viac ako 48 hodín.

Zápcha sa prejavuje u každého individuálne. Pre niekoho môže byť len krátkodobým problémom, pre iných môže byť dlhodobým stavom, ktorý spôsobuje značnú bolesť, nepohodlie a má vplyv na kvalitu života.

Prieskumy ukázali, že sa vyskytuje 2x častejšie u žien ako u mužov. Tento údaj však ovplyvňuje aj skutočnosť, že ženy sú ochotnejšie pripustiť problémy s vyprázdňovaním.

Čo spôsobuje zápchu?

Poznáme rôzne druhy zápchy a určiť jej presnú príčinu je často náročné. Okrem zápchy, ktorá súvisí s cestovaním, chorobami a tehotenstvom, môže k jej spusteniu prispieť aj niektorý z nasledujúcich faktorov:

• nedostatočný príjem vlákniny (medzi potraviny s vysokým obsahom vlákniny patrí napr. ovocie, zelenina, obilniny, celozrnné pečivo…)
• nedostatočný príjem tekutín
• zmena životného štýlu a zmena vašich stravovacích návykov (napr. niektoré špeciálne diéty nízkym obsahom vlákniny môžu spôsobiť zápchu)
• ignorovanie nutkania „ísť na veľkú“
• nežiaduce účinky niektorých liekov (napríklad antidepresív, liekov obsahujúcich železo)
• depresie, stres a úzkosti
• u detí – zlá strava, obavy z použitia toalety či nočníka

Efektívne domáce rady ako zmierniť a predchádzať zápche

Skôr ako si kúpite preháňadlo v lekárni, vyskúšajte osvedčené domáce recepty. S niekoľkými drobnými úpravami vášho denného režimu môžete problém zápchy vyriešiť lacno, bezpečne a prírodnou cestou v súkromí vášho domova.

1) Pite veľa vody
Pevná suchá stolica je častou príčinou zápchy, takže čím viac vody vypijete, tým bude vyprázdňovanie hrubého čreva ľahšie. Na zvýšený príjem tekutín myslite aj vtedy, keď ste zvýšili konzumáciu vlákniny.

Pri zápche sa vyhnite kofeínovým a alkoholickým nápojom. Kofeínové nápoje, ako káva a sladené limonády, rovnako ako alkohol, sú diuretiká. Majú močopudné účinky a podporujú vylučovanie tekutín z tela, čo môže mať negatívny dopad na činnosť hrubého čreva a problémy sa zápchou sa môžu zhoršiť.

2) Pridajte do stravy viac vlákniny
Blahodarný vplyv ovocia a zeleniny na naše zdravie je všeobecne známy a ich podiel v našej strave zohráva dôležitú úlohu aj pri zápche. Odborníci odporúčajú pri zápche zaradiť do jedálneho lístka viac ovocia a zeleniny bohatej na prírodnú vlákninu.

Naše telá vedia spracovať ovocie, zeleninu, obilniny lepšie ako rafinované alebo umelé potraviny. Vláknina je materiál, ktorý nemôže byť rozštiepený, a pôsobí ako špongia. Čerpá vodu z okolia, čím sa zväčší, a následne zmäkčuje stolicu.

Medzi potraviny s dostatkom vlákniny patria obilniny, ako pšeničné klíčky a otruby, celozrnné pečivo, čerstvé ovocie, sušené ovocie, ako sú slivky, hrušky, jablká a figy, zelenina (brokolica, špenát, mrkva, karfiol..), strukoviny (napr. cícer, šošovica a fazuľa), semená a orechy (tekvicové, sezam, slnečnica alebo ľanového semienka, ale aj mandle, vlašské orechy a pekanové orechy).

Pri zvýšenom príjme vlákniny myslite aj na dostatočný príjem tekutín. Predídete tým zvýšenej plynatosti, hnačke alebo zhoršeniu zápchy.

3) Vynechajte syry a mliečne výrobky
Syry a mliečne výrobky zvyčajne obsahujú laktózu, na ktorú je mnoho ľudí veľmi citlivých. Laktóza môže u niektorých ľudí spôsobiť plynatosť, nadúvanie a zápchu.

Pokiaľ máte problémy so zápchou, potom vylúčte zo svojho jedálneho lístka roztierateľný syr, mlieko a väčšinu mliečnych výrobkov, kým sa nebudete cítiť lepšie. Výnimkou sú jogurty, zvlášť jogurty obsahujúce živé probiotiká, ktoré podporujú správne fungovanie tráviacej sústavy.

4) Vyskúšajte olivový olej
Čistý olivový olej tiež môže pomôcť uľaviť od zápchy. Stimuluje tráviaci systém, ktorý pomáha dostať veci do pohybu, prostredníctvom hrubého čreva. Ako na to?

V dopoludňajších hodinách skonzumujte jednu polievkovú lyžicu olivového oleja. Najlepšie na lačný žalúdok. Môžete ho zmiešať s trochou citrónovej šťavy, ak potrebujete prekryť chuť (citrónová šťava pôsobí tiež ako prírodný prostriedok na zápchu).

5) Pravidelne sa hýbte
Sedavý spôsob života a nedostatok pohybu môže mať vplyv na trávenie a spôsobiť zápchu. Fyzická aktivita naopak stimuluje črevné svaly, aby pracovali efektívnejšie a znižuje čas potrebný na presun potravy cez vaše črevá.

Rozhýbte svoje telo a črevá aktívnym cvičením aspoň 3-4 krát týždenne. Zvoliť môžete chôdzu, plávanie, beh či jogu.

6) Neignorujte „volanie“ vášho tela
Ide o preventívne opatrenie, aby ste sa vyhli nepríjemnej zápche v budúcnosti. Keď vám vaše telo dá signál, že je čas ísť na záchod, choďte. Čím viac budete zdržiavať, tým horšie.

7) Skúste prirodzenú pozíciu
Znie to trošku trápne, ale doslova podrep nad toaletou môže pomôcť uľaviť od zápchy a naštartovať hrubé črevo.

Podrep pri stolici je prirodzený postoj, ktorý naši predkovia používali tisíce rokov a naše telo ho chápe ako signál “je čas!”. Dnes už nemusíte utekať vykonať potrebu do prírody, aby ste zaujali pre telo prirodzenú pozíciu.

ASSISTTO – účinná pomoc pri zápche.

Tím odborníkov a lekárov vyvinul špeciálny stupienok – ASSISTTO, ktorý pomáha zaujať nášmu telu prirodzenú polohu na toalete. Na ASSISTTO si položíte chodidlá, aby vaše kolená boli čo najbližšie k hrudníku.

Assistto_stupeniok_k_WC_zly_posed_2Assistto_stupeniok_k_WC_spravny_posed

V tejto pozícii vznikne optimálny uhol, zvýši sa tlak na črevá, zníži sa námaha a vy potrebujete menej úsilia na vyprázdnenie čriev v porovnaní s „bežným“ sedením. Tento spôsob vyprázdňovania uľahčuje priechod stolice, zlepšuje symptómy zápchy, hemoroidov a všeobecne zdravia hrubého čreva.

Používaním ASSISTTO stupienku nenásilnou formou podporíte vyprázdňovanie hrubého čreva.

Assistto_stupeniok_k_WC

So zápchou sa spájajú nielen nepríjemné nadúvanie, bolesti brucha, bolesť pri vyprázdňovaní, ale dlhotrvajúca zápcha môže spôsobiť aj ďalšie zdravotné komplikácie – análne trhliny, nepríjemné hemoroidy a tiež prispieva k vzniku rakoviny hrubého čreva.

Neberte zápchu ako prirodzenú súčasť vášho života a riešte ju včas! Ak vás zaujal ASSISTTO a chcete ho mať doma, kúpiť ho môžete TU.

Komentáre