VAROVANIE: toaletný papier môže byť nebezpečný!

toilet-paper-627032_1920-680x434

Biely, žltý, ružový, s vôňou harmančeka, levandule, ruže… zoznam by mohol pokračovať ďalej a ďalej. Priznajme si, že ak ide o toaletný papier, vždy vyberáme a kupujeme ten najjemnejší, najmäkší a nádherne voňavý toaletný papier.

beautiful brunette girl sitting on toilet seat. upset and shocked woman holding toilet roll without paper

Avšak len málokto vie, že používanie toaletného papiera je nebezpečné pre naše zdravie a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Väčšina najpoužívanejších toaletných papierov totiž obsahuje mnoho nebezpečných chemikálií. Mali by sme si dobre rozmyslieť, aký toaletný papier, a či vôbec nejaký, budeme používať. Varovanie platí obzvlášť pre ženy, ktoré toaletný papier používajú oveľa častejšie ako muži.

Prečo môže byť toaletný papier nebezpečný pre vaše zdravie?

Premýšlali ste už niekedy, prečo je toaletný papier alebo všeobecne hocaký papier biely? Nemal by byť hnedý, keď je vyrobený z dreva? Pravdou je, že pri spracovaní rôznych komerčných produktov z papiera sa používa viac ako 100.000 chemikálií.

Medzi najnebezpečnejšie toxíny patrí chlór a jeho deriváty. Bohužiaľ, väčšina toaletného papiera je spracovávaná chlórovým bielidlom.

Početný rad vedeckých výskumov potvrdilo, že chlórové bielidlo vytvára veľmi nebezpečné a rakovinotvorné toxíny, napríklad dioxíny, furány a polychlorované bifenyly (PCB). Tieto látky môžu byť príčinou mnohých zdravotných problémov.

Na dlhom zozname nájdeme poruchy imunitného systému, hormonálne poruchy, problémy s plodnosťou a rôzne metabolické poruchy, vrátane cukrovky. Výskumy tiež dokázali, že tieto látky sa pri používaní toaletného papiera, cez sliznicu konečníka, dostávajú do krvného obehu a postupne sa hromadia v našom tele. Nahromadenie týchto toxických látok v tele, môže byť jednou z príčin vzniku rakoviny.

Prieskumy odhalili, že konvenčne vyrábaný toaletný papier, obsahuje ďalšie nebezpečné látky, napríklad formaldehyd či Bisfenol A (BPA), ktoré majú taktiež karcinogénne účinky. Samostatnou kapitolou sú farebné a voňajúce toaletné papiere.

Pri týchto hrozia ešte väčšie riziká ako pri „obyčajnom toaleťáku“. Na zafarbenie a parfumovanie sa do toaletného papiera pridávajú rôzne chemické látky, ktoré môžu tiež ohroziť naše zdravie.

toilet-paper-671937_1920

Medzi možné zdravotné následky používania farebného a voňavého toaletného papiera patrí:

1. Infekcia močových ciest
Toaletný papier, ktorý obsahuje farby, môže dráždiť vaginálnu oblasť a viesť k infekciám močovej trubice.

2. Rakovina krčka maternice
Farbený a parfumovaný druh WC papiera má priamy vplyv na ženský reprodukčný systém a jeho použitie môže zvýšiť riziko vzniku rakoviny krčka maternice.

3. Rektálne problémy
Farebný a voňavý toaletný papier môže tiež spôsobiť zápal a svrbenie v oblasti konečníka.

4. Plesňové infekcie (kvasinkové infekcie)
Odborníci zistili, že existuje silná väzba medzi hubovými infekciami a použitím farebného a voňajúceho toaletného papiera.

5. Alergie
Chemické zložky obsiahnuté v toaletnom papieri môžu spôsobiť podráždenie kože, svrbenie alebo dokonca vyvolať alergickú reakciu.

Čo teda robiť?

Pri nákupe toaletného papiera čítajte zloženie na obale. Ak zistíte, že papier, ktorý chcete kúpiť, obsahuje niektoré z vyššie uvedených chemikálií, skúste sa pozrieť na iný druh.

Pri výrobe totiž existujú aj bezpečnejšie a pre ľudské zdravie menej nebezpečné spôsoby na bielenie papiera. Jedným z nich je napríklad použitie bieliacich činidiel na báze kyslíka, prípadne vodíka.

Toaletný papier nie je vlastne nutnosťou

Používanie toaletného papiera nemá až tak dlhú históriu. Pred tým, ľudia po celom svete používali predmety z prostredia, ktoré mali k dispozícii – listy, trávu, kúsky látky alebo len ruku, ktorú si potom umyli vo vode. Nie, netvrdím, že by ste to mali doma skúsiť (teda, ak tomu nie ste vyslovene naklonený).

Najbezpečnejším a hygienickejším variantom “toaleťáku”, ktorý v sebe neobsahuje nebezpečné látky a nedráždi sliznicu, je obyčajná čistá voda. Čistenie oblasti konečníka prúdom vody po vykonaní „veľkej potreby“ je veľmi populárny spôsob hygieny v mnohých častiach sveta. Najpoužívanejším prostriedkom pre tento spôsob intímnej očisty je bidet.

Keď chcete prvotriednu hygienu a komfort, potom použite bidet

Ak hľadáte alternatívu k používaniu toaletného papiera, mali by ste zvážiť inštaláciu bidetu vo svojom WC. Existuje mnoho dôvodov, prečo dať prednosť bidetu pred toaletným papierom.

Bidet je osviežujúci takým spôsobom, akým toaletný papier nikdy nemôže byť. Je šetrnejší a menej dráždivý, ako utieranie konečníka papierom a prakticky eliminuje potenciálnu kontamináciu rúk.

Pokiaľ rozmýšľate nad bidetom, no nemáte v kúpeľni dostatok miesta, máme riešenie aj pre vás: www.wcbidet.eu.

WC s BIDETOM 2v1 – záchod so zabudovanou bidetovou tryskou:
57c59a8d337bda

Komentáre